Zdrowie migrantów a cele zrównoważonego rozwoju
Migranci dzielą wiele problemów zdrowotnych z osobami, które nigdy nie migrowały, ale jednocześnie doświadczają chorób i wyzwań zdrowotnych specyficznych dla swojej sytuacji.
Wpływ migracji na zdrowie różni się w zależności od sposobu migracji, miejsca początkowego i docelowego migracji, stanu zdrowia przed migracją oraz doświadczeń w trakcie podróży i po dotarciu na do miejsca docelowego. Osoby pracujące w kraju docelowym w niebezpiecznych i niehigienicznych warunkach mogą być bardziej narażone na ryzyko zdrowotne. Migranci, którzy doświadczają traumy w trakcie którejkolwiek fazy migracji, mogą być zagrożeni problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym.
W niektórych przypadkach migranci i uchodźcy nie mają prawa do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, w innych - napotykają trudności w dostępie do usług z powodu nieuregulowanego statusu, ubóstwa lub barier językowych czy kulturowych.
Zrozumienie tych wszystkich złożoności jest niezbędne, aby zapewnić migrantom korzystanie z prawa do zdrowia, dostępu do świadczeń zdrowia publicznego (np. w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia) i osiąganie zarówno przez ta wrażliwą grupę społeczną jak i społeczność kraju przyjmującego celów związanych ze zdrowiem w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG), szczególnie celu 3.8 dotyczącego powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej.