Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) - informacje podstawowe

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) to grupa schorzeń, które mogą wystąpić u osoby, która przed urodzeniem była narażona na działanie alkoholu. Alkohol znajdujący się we krwi matki przedostaje się do krwioobiegu dziecka przez pępowinę. Może to prowadzić do poronienia, urodzenie martwego dziecka oraz wielu problemów zdrowotnych, które będą występowały przez całe życie tej osoby. Problemy te mogą obejmować: niepełnosprawności fizyczne, zaburzenia zachowania, ograniczenia intelektualne, emocjonalne i społeczne.

Nie jest znana ilość alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży nie narażając przy tym zdrowia dziecka. Równie szkodliwe są wszystkie rodzaje alkoholu, łącznie z winem i piwem. Nie ma również bezpiecznego czasu na picie alkoholu w czasie ciąży. Alkohol może powodować problemy u rozwijającego się dziecka przez cały okres ciąży, również wtedy gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Najbardziej narażony na uszkodzenie przez alkohol jest mózg dziecka, który rozwija się przez cały okres ciąży. Picie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować, że u dziecka pojawią się nieprawidłowe rysy twarzy - jednej z from FASD.

Zaburzeniom związanym z FASD można zapobiec poprzez abstynencję w czasie ciąży. Dlatego kobiety powinny unikać alkoholu w okresie kiedy planują zajść w ciążę oraz przez cały okres ciąży. Nigdy też nie jest za późno, aby zaprzestać spożywania alkoholu w okresie ciąży. Zawsze będzie to z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia dziecka.

 
Materiał edukacyjny opracowany w ramach zadań państwowego instytutu badawczego realizowanych przez NIZP PZH – PIB,
finansowanych przez Ministra Zdrowia na podstawie umowy nr NIZP PZH-PIB/2021/1094/1056. Warszawa 2023 r.
Autorka: dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn
Źródło: OECD (2023), Health at a Glance 2023: OECD Indicators, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/7a7afb35-en